آیا می‌خواهید کسب‌و‌کارتان رشد کند؟ پس باید به موفقیت کارکنان خود کمک کنید.

موفقیت کسب و کار - توجه به کارمندان - گودکو

آیا می‌خواهید کسب‌و‌کارتان رشد کند؟ پس باید به موفقیت کارکنان خود کمک کنید.

احتمالا این نقل قول معروف را شنیده‌اید که «قدرت یک تیم، درست به اندازه‌ی ضعیف‌ترین عضوش است»، اما تعداد رهبران کسب‌و‌کارهایی که این مطلب را نادیده می‌گیرند شگفت‌آور است، چرا که آن‌ها بیش‌تر به پیشرفت و توسعه‌ی خودشان توجه می‌کنند تا کارمندانشان؛ یک حرکت غیر هوشمندانه!

وقت صرف کردن برای کارکنان‌تان و فراهم نمودن ابزارهایی که برای پیشرفت نیاز دارند به شدت برای کیفیت محصولات و خدمات تولیدی، روحیه‌ی کارکنان و حفظ آنان در سازمان اهمیت دارد.

از سوی دیگر، تیمی از کارکنان که فاقد رهبری مناسب و بنابراین دارای اهداف خودخواهانه باشند، قادر نخواهند بود که به اهداف جمعی دست پیدا کنند.

رهبران باید طرز‌ فکر خود را تغییر داده و با کمک کردن، حمایت نمودن و توجه به آن دسته از اطرافیان‌شان که نیاز به رشد و پیشرفت دارند، شروع به تمرکز بر رفتارهایی نمایند که برای پویایی گروه مفید است.

در اینجا به چند نکته در مورد چگونگی کمک به موفقیت کارکنان اشاره می‌نماییم.

 

همانند یک منتور (mentor) عمل کنید.

زمانی که یک منتور وجود داشته باشد، احتمال پیشرفت سریع متخصصان بیشتر از زمانی است که به تنهایی کارشان را ادامه می‌دهند و تعداد رهبران تأثیرگذاری که – اگر بخواهیم فقط سه نفر از آن‌ها را نام ببریم: شریل ساندبرگ، ایندرا نویی و مارک زاکربرگ – بخشی از موفقیت خود را مدیون منتور‌هایی می‌دانند که در دوره‌ی شکل‌دهی به کسب‌و‌کارشان داشته‌اند شاهدی بر این مدعا است.

برای این که کارکنان‌تان به حداکثر ظرفیت و توانایی خود برسند و در نتیجه برای سازمان‌تان ارزشمندتر شوند، لازم است علاوه بر این که یک رهبر هستید همانند یک معلم نیز عمل نمایید.

یک منتور خوب نه تنها به شاگردان خود ایمان دارد بلکه همچنین درک می‌کند که آن‌ها هم یک شخص واقعی هستند و نه فقط چرخ‌دنده‌ای درون یک دستگاه. دقت کنید که چه چیزهایی به شخصیت آن‌ها اعتبار می‌بخشد؟ یا این‌که چه‌چیزی موجب تحقیرشان می‌شود؟

 

به علاوه، مهم است که با شاگردتان صادق باشید و او را به سمت استفاده از حداکثر ظرفیتش هدایت کنید. از او حمایت کرده، او را در مورد سیاست‌های سازمان راهنمایی کنید و او را تشویق نمایید که ریسک‌پذیر باشد و در جهت دستیابی به موفقیت تلاش کند.

 

دانش خود را به اشتراک بگذارید.

ممکن است بدیهی به نظر برسد اما یکی از اثربخش‌ترین روش‌ها برای کمک به موفقیت اطرافیان‌تان به‌اشتراک‌گذاری دانش و اطلاعات با آن‌ها است. با فراهم نمودن امکان استفاده‌ی دیگران از دانش و تجربه‌ی شما، نه تنها به سرعت رشد حرفه‌ای آن‌ها کمک می‌کنید بلکه درک و دانسته‌های خودتان را نیز تقویت می‌نمایید. همچنین این کار می‌تواند به دستیابی به اهداف در سطوح سازمانی کمک نماید.

 

برای دیگران وقت صرف نمایید.

عیار مدیریتی هر رهبری را می‌توان از مقدار زمانی که به زیردستانش اختصاص می‌دهد سنجید. وقتی که زمانی برای راهنمایی افراد و پشتیبانی از آنان اختصاص نمی‌دهید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که افراد را به طور مؤثر رهبری نمایید. در قالب جلسات رو‌در‌رو با کارکنان خود صحبت نموده و بازخوردهایی نسبت به کارشان ارائه کنید، فرصت‌های موجود را برجسته نمایید، در مورد پیشرفت حرفه‌ای آنان بحث کرده و مهارت‌های قابل بهبودشان را متذکر شوید.

همچنین سعی کنید به عنوان یک مدیر به سرعت به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهید و اگر می‌گویید که جواب را برایشان خواهید یافت، حتما این کار را انجام دهید.

 

مطمئن شوید که افراد در جایگاه درستی قرار گرفته‌اند.

رهبری چیزی فراتر از سرپرستی یک گروه از افراد است، رهبری یعنی حصول اطمینان از این‌که تمام افراد درون گروه در بهترین حالت از توانایی خود در حال کار کردن هستند. مطمئن شوید که تمامی کارکنان‌تان در جایگاه مناسب خود درون شرکت قرار گرفته‌اند. به آن‌ها کمک کنید که قابلیت‌های خود را بشناسند و آن‌ها را نسبت به فرصت‌هایی که مناسبِ مهارت‌های کلیدی‌شان است آگاه نمایید. برخی مواقع قرار دادن افراد در یک نقش جدید (حتی اگر به عنوان تنزل رتبه تلقی شود) می‌تواند به آن‌ها کمک کند که در بلندمدت به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

 

برنامه‌های پیشرفت ایجاد نمایید.

بهترین روش برای کمک به اطرافیان‌تان در دست‌یابی به توانایی‌های بالقوه‌شان این است که آن‌ها را متعهد به پیشرفت نمایید. این کار را با ایجاد برنامه‌ای برای خودتان شروع کنید. در مورد این فکر کنید که در چه مواردی می‌توانید پیشرفت کنید، کدام مهارت‌های خود را می‌توانید بهبود بخشید و برای بهتر شدن به چه تغییراتی نیاز دارید. سپس یافته‌ها و پیشرفت‌های خود را با تیم‌تان به اشتراک بگذارید.

زمانی که این کار را انجام دادید به صورت انفرادی و جمعی با آن‌ها جلسه برگزار نموده و برای‌شان برنامه‌ی پیشرفت ایجاد کنید. از آن‌ها بپرسید که دوست دارند در چه مواردی پیشرفت کنند و علاقه‌مند به یادگیری چه مهارت‌هایی و در چه چارچوب زمانی‌ای هستند. در هنگام تعیین هرگونه مقصد، ارزیابی یا سنجش عملکرد، بسیار مهم است که اهداف جدیدی تعیین و دنبال شوند: زمانی که افراد به اهداف تعیین شده می‌رسند آنان را تشویق نموده و به بالا بردن سطح اهداف ادامه دهید.

 

همانند یک سرمشق رهبری نمایید.

لازم به گفتن نیست که رهبران موفق به معنای واقعی کلمه رهبری می‌نمایند. بهترین رهبران کسب‌و‌کارها کسانی هستند که معیارها را با اعمال‌شان تعیین می‌نمایند نه با گفته‌های‌شان. آن‌ها هر روز اولین نفری هستند که به محل کار می‌آیند و آخرین نفری هستند که از آن‌جا خارج می‌شوند. آن‌ها سهم منصفانه‌ای از کار را بر عهده می‌گیرند و در داخل و خارج از محل کار حامی شرکت هستند.

 

میراثی که از شما باقی می‌ماند را در ذهن داشته باشید.

ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما یکی از روش‌های خوب برای ارزیابی سبک رهبری خود این است که متن یادبود خودتان را بنویسید. دوست دارید پس از مرگ چطور از شما یاد کنند؟ زمانی که توانستید متوجه شوید که می‌خواهید چگونه رهبری باشید، می‌توانید برای دست‌یابی به آن هدف نهایی تلاش نمایید.

 

 

منبع : http://www.entrepreneur.com