چرا باید حتی زمانی که عاشق شغل‌تان هستید باز هم دنبال کار بگردید؟

دنبال شغل باشید-حتی اگر شغلی فعلی را دوست دارید-گودکو

اگر در حال حاضر در جایی کار می‌کنید که شغل‌تان را دوست دارید، ما برای شما یک چالش داریم: یک دلیل بیاورید که چرا باید به دنبال شغل دیگری باشید.

اگر شما هم مانند اکثر افرادی باشید که عاشق کارشان هستند، هرگز تصور ترک موقعیت شغلی کنونی‌تان را هم نداشته‌اید. به خصوص اگر شغلی دارید که در آن پروژه‌های‌تان را دوست دارید، ارتباط خوبی با رئیس‌تان دارید و حتی امتیازات ویژه‌ای مانند ساعت کاری انعطاف‌پذیر دارید، واقعا چه دلیلی ممکن است باعث شود که به جستجو برای کار ادامه دهید؟

وقتی ما شغلی را پیدا می‌کنیم که عاشقش هستیم، بیش از حد در آن احساس راحتی می‌کنیم. به ویژه اگر آن شغل، شغل رویاهای‌مان باشد، در این صورت به راحتی دیگر اهدافی که برای مسیر شغلی خود متصور بوده‌ایم را نادیده می‌گیریم.

بگذارید در همین ابتدا شفاف‌سازی کنیم که منظورمان این نیست که از یک شغل خوب که نیازهای‌تان را برآورده نموده و باعث خوشحالی شما می‌شود خارج شوید. اما تاکید می‌نماییم که ادامه دادن به جستجو برای کار مانعِ از دست رفتن نگرش شما نسبت به پیشرفت مسیر شغلی‌تان می‌گردد.

به منظور داشتن یک مسیر شغلی رو به پیشرفت، این موارد دلایلی هستند برای این که چرا وقتی که حتی عاشق شغل‌تان هستید، باز هم باید دنبال کار بگردید:

 

شما ناگزیرید که بر تصویر کلان (big picture) تمرکز نمایید.

چند لحظه به شغل حال حاضر خودتان فکر کنید. آیا این شغل به شما این امکان را می‌دهد که به تمام اهداف شغلی‌ای که برای خودتان تعیین کرده بودید دست یابید؟ اگر نه، آیا این شغل در نهایت، فرض کنیم پنج سال دیگر، به شما کمک می‌کند که به اهدافتان دست پیدا کنید؟ پرسیدن این گونه سوالات از خودتان به شما کمک می‌کند که درباره‌ی تصویر کلان آینده‌ی شغلی خود بیاندیشید.

وقتی دارای شغلی هستید که دوستش دارید، آن شغل باید در دستیابی شما به اهدافتان هم مؤثر باشد. اگر شغل کنونی شما اهدافتان را برآورده نمی‌نماید، ضرری ندارد که به دنبال شغلی بگردید که باعث شود به نتایج دلخواه‌تان دست پیدا کنید. هرگز به این دلیل که در شغل‌تان احساس راحتی می‌کنید، از دنبال کردن اهدافتان منصرف نشوید. خودتان را مجبور کنید که بر چیزی تمرکز نمایید که واقعا می‌خواهید به آن دست پیدا کنید.

 

اهداف جدیدی تعیین خواهید کرد.

من کسب‌و‌کار خودم را دارم و قرار هم نیست در جای دیگری کار کنم، اما باز هم هر روز آگهی‌های کاریابی را مطالعه می‌کنم. چرا؟ زیرا مطالعه در مورد شغل‌های موجود به من کمک می‌کند که اهداف جدیدی برای خودم تعیین کنم.

به فهرست اهدافتان نگاهی بیاندازید. آیا تمام اهدافتان همچنان صحیح و معتبر هستند؟ این که یک زمانی می‌خواستیم به چیزی دست پیدا کنیم به این معنا نیست که آن چیز همچنان هدفی است که قصد داریم به آن برسیم و نگاه کردن به آگهی‌های کاریابی به ما کمک می‌کند که اهدف جدیدی را به فهرستمان اضافه کرده یا آن‌ها را جایگزین اهداف قدیمی و منسوخ نماییم.

به عبارت دیگر، جستجو برای شغل‌های جدید ضرورتا به معنای درخواست کار در آن‌ها نیست.‌

 

این کار به شما کمک می‌کند که مزیت رقابتی خود را بسنجید.

ادامه دادن به جستجو برای شغل جدید می‌تواند به شما کمک کند که ببینید در مقایسه با استعدادهایی که کارفرمایان می‌خواهند استخدام نمایند در چه وضعیتی قرار دارید. کارفرمایان همواره به دنبال بهترینِ بهترین‌ها هستند و شما باید مطمئن شوید که مهارت‌ها و تجاربتان شرایط مورد نظر آن‌ها را برآورده می‌نمایند. در حالی که صنعتی که در آن مشغول به کار هستید همواره در حال توسعه است و هر روز تکنولوژی‌های جدیدی وارد آن می‌شوند، اطمینان حاصل کنید که خود را با آن دسته از تغییراتی که باعث حفظ مزیت رقابتی شما می‌شوند تطبیق می‌دهید.

با استفاده از یافته‌های‌تان در هنگام بررسی آگهی‌های کاریابی، فهرستی از قابلیت‌ها و نقاط ضعف خود تهیه نمایید. این کار به شما کمک خواهد کرد مقایسه‌ی درستی بین آنچه شما برای ارائه دارید و آن چیزی که کارفرمایان به دنبالش هستند انجام دهید.

اگر مشاهده کردید که مهارت‌های‌تان چندان با آنچه در آگهی‌های کاریابی آمده همخوانی ندارد، زمان آن فرا رسیده که بیشتر در توسعه‌‌ی حرفه‌ای خود سرمایه‌گذاری نمایید. پس از اینکه حوزه‌هایی از تخصص خود که به اصلاح و پیشرفت نیاز دارند را شناسایی نمودید، اقدامات عملی در جهت به دست آوردن مهارت‌ها و تخصص‌هایی که برای مطلع و رقابتی ماندن در حوزه‌ی شغلی‌تان لازم است را آغاز نمایید.

 

به سراغ یادگیری همان مواردی خواهید رفت که کارفرمایان از متقاضیان کار انتظار دارند.  

حتی اگر قصد ندارید در آینده‌ای نزدیک به دنبال شغل جدیدی باشید، اقدام به درخواست کار برای چند موقعیت‌ شغلی جدید نمایید. این کار ممکن است تلف کردن وقت به نظر برسد اما در واقع می‌تواند درس‌های با ارزشی برای جستجوی شغلی شما به همراه داشته باشد.

فرض کنیم شما در نهایت برای شغلی که هفته‌ها به دنبالش بوده‌اید درخواست می‌دهید. تصور شما این بوده که واجد تمامی شرایط احراز آن شغل هستید اما به مصاحبه دعوت نشده‌اید. در این گونه موارد، از عدم قبولی به عنوان یک فرصت برای کسب بازخوردی ارزشمند از مسئول استخدام بهره ببرید.‌ اگرچه این کار ممکن است به طور موقت به اعتماد به نفس شما آسیب وارد نماید اما می‌تواند به شما بگوید که دقیقا به چه دلیل نتوانسته‌اید شرایط آن‌ها را برآورده نمایید.

گرفتن بازخورد از مدیران مسئول استخدام بسیار مهم است زیرا به شما یاد می‌دهد که چگونه زمانی که واقعا برای جستجوی شغل بعدی خود آماده هستید، گزینه‌ی با ارزش‌تری نسبت به دیگر افراد باشید. همچنین با این کار خواهید توانست از شغل کنونی‌تان برای به دست آوردن مهارت‌ها و تجاربی که برای تاثیرگذاری بر کارفرمایان آینده‌ی خود نیاز دارید استفاده کنید.

 

جستجوی شغلی، شما را یک قدم به شغل رویاهای‌تان نزدیک‌تر خواهد کرد.

حتی زمانی که در شغلی کار می‌کنید که تصور می‌کنید همان شغلی است که همیشه آرزو داشته‌اید، باز هم همیشه این شانس وجود دارد که دری جدید در مسیر شغلی شما گشوده شود. تنها راه برای نزدیک‌تر شدن به یافتن شغل رویاهای‌تان این است که همیشه به کشف علایق‌تان ادامه داده و اهدافتان را در ذهن داشته باشید.

جستجو به دنبال شغل جدید همچنین می‌تواند در مشخص نمودن انتظاراتتان از یک شغل رویایی به شما کمک نماید. از این طریق شما قادر خواهید بود تجارب کنونی خود را با دیگر فرصت‌های موجود در صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید مقایسه نمایید. در حقیقت ممکن است با ادامه‌ی جستجو به دنبال شغل جدید دریابید که شغل کنونی‌تان همان شغل رویاهایتان است.

 

زمانی که وقتش برسد برای جستجو به دنبال شغل جدید آماده خواهید بود.

جستجوی شغلی در زمانی که دارای کاری هستید که به آن علاقه دارید شما را برای قدم بعدی در مسیر حرفه‌ای‌تان آماده خواهد نمود. شما هرگز نمی‌دانید که در پنج سال آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. اگر به جستجو برای شغل‌های جدید ادامه دهید و گزینه‌هایی برای خودتان داشته باشید، جستجوی رسمی شما برای یافتن شغل جدید جهت‌گیری بهتری خواهد داشت و به رشد شما به عنوان یک فرد متخصص و حرفه‌ای کمک خواهد کرد.

اگر از قبل به دنبال کار بوده و فهرستی از کارفرمایان بالقوه برای خود ایجاد نموده باشید، زمانی که واقعا در جستجوی یک شغل جدید هستید، احساس آمادگی بیشتری خواهید نمود. با اختصاص این زمان به جستجوی شغلی، باید دید بهتری نسبت به خواسته‌های کارفرمایان و چگونگی تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها در طول فرآیند استخدام به دست آورده باشید.

 

آیا برای شروع آماده‌اید؟

پیشرفت شغلی حاصل چالش‌ها و دستاوردها است نه منفعل بودن و رضایت به شرایط موجود. این که شما به شغل کنونی‌تان علاقه دارید دلیل نمی‌شود که نتوانید به دنبال شغل‌های دیگر هم باشید. با این وجود، یادتان باشد که قبل از این‌که رسما استعفا کنید، رئیس‌تان را در جریان قرار دهید!

این که در شغلی که به آن علاقه دارید احساس راحتی کنید و منتظر تجاربی که در آن فراهم می‌شود بنشینید کار ساده‌ای است. با این حال، زمانی که این اتفاق رخ دهد ممکن است شما برخی از اهدافی که برای مسیر شغلی خود تعیین کرده بودید را فراموش نمایید. به همین دلیل است که باید همیشه به جستجوی شغلی خود ادامه دهید، حتی زمانی که عاشق شغل‌تان هستید.

 

آیا شما زمانی که عاشق شغل‌تان هستید باز هم به جستجوی شغلی ادامه می‌دهید؟