۳ پیش‌نیاز اساسی برای ورود به نخستین شغل حرفه‌ای

3 پیش‌نیاز اساسی برای ورود به نخستین شغل حرفه‌ای-گودکو

اگر به تازگی از دانشگاه فارق‌التحصیل شده‌اید، یعنی تازه وارد یکی‌ از هیجان‌انگیزترین دوره‌ها‌ی زندگی‌تان شده‌اید! فرقی نمی‌کند که کاملا آماده‌ی ورود به بازار کار باشید یا این‌که درس‌ها را فقط برای پاس کردن گذرانده باشید، به هر حال سه کار وجود دارد که همین حالا و قبل از این‌که وارد اولین شغل‌تان شوید باید شروع به انجام‌دادن‌شان کنید. این سه کار مهم‌ترین نکات ما برای تازه‌فارق‌التحصیلان هستند:

۱٫ کمی به خودشناسی بپردازید

تحقیقات نشان می‌دهند که تنها تعداد کمی از فارق‌التحصیلان توانسته‌اند شغلی مرتبط با رشته‌ی تحصیلی خود پیدا کنند. گرچه این حرف ممکن است ترسناک به نظر برسد اما کاملا با عقل جور در می‌آید. با احتمال بسیار زیاد شما رشته‌ی تحصیلی خود را زمانی که حدود ۱۸ سال داشته‌اید انتخاب کرده‌اید و بی‌راه نیست اگر بگوییم که امروز شخص بسیار متفاوتی در مقایسه با آن زمان هستید. به همین دلیل حالا زمان آن است که کمی به خودشناسی بپردازید. از خودتان بپرسید: آیا رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید واقعا با علایق و شخصیت شما همخوانی دارد؟ اگر لازم شد از تست های شخصیتی و استعداد شغلی استفاده کنید. امروزه لازم نیست برای این کار به مشاوران بسیار گران قیمت مراجعه کنید چراکه تعداد زیادی تست‌های آنلاین رایگان و فوق‌العاده خوب وجود دارند که می‌توانند شما را نسبت به استعدادها و توانایی‌های ذاتی خودتان آگاه کنند. کافی‌است همین حالا «تست شخصیت» را گوگل کنید.

اگر متوجه شدید که آنقدرها هم به رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید علاقه ندارید نگران نباشید، مشکلی نیست! بهتر و آسان‌تر است که حالا علاقه‌ی اصلی خودتان را کشف کنید تا این‌که در میانه‌ی مسیر شغلی‌تان. ممکن است احساس کنید که با این کار موجب ناامیدی والدین‌تان، استادان‌تان و یا دیگر اطرافیان مهم‌تان می‌شوید اما نهایتش این است که شما با مهم‌ترین شخص صادق بوده‌اید: با خودتان.

۲٫ در مورد شرکت‌های مختلف تحقیق کنید

چه به دنبال کارآموزی یا دوره‌ی آموزشی باشید و یا در جستجوی کار به عنوان یک تازه‌وارد، ضروری است که تحقیقاتی انجام دهید. علاوه بر تحقیق در مورد مشتریان، خدمات، درآمد و دیگر مسائل این‌چنینیِ شرکت، باید در مورد فرهنگ سازمانی آن هم چیزهایی بدانید. چک‌لیستی از چیزهایی که به نظر شما در یک شغل دارای اهمیت زیادی هستند ایجاد نمایید (مواردی مانند: حقوق و مزایا، توازن بین کار و زندگی، داشتن جای رشد و پیشرفت، فضای مفرح، فرهنگ سازمانی و …). صفحه‌ی LinkedIn یا گودکوی کارکنان کنونی شرکت را بررسی کرده و ببینید از چه طریقی می‌توانید با آن‌جا تطبیق پیدا کنید. شاید با این کار به این نتیجه رسیدید که شرکت رویاهای‌تان در واقع هیچ تناسبی با شخصیت، اهداف و سبک زندگی شما ندارد!

۳٫ از دیگران کمک بخواهید

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که ۶۰% از فارق‌التحصیلان نمی‌توانند در رشته‌ی خودشان کار پیدا کنند. این یعنی بیش از نیمی از کسانی که همراه با شما فارق‌التحصیل شده‌اند نمی‌توانند در صنعتی مشغول به کار شوند که درسش را خوانده‌اند. اگر می‌خواهید که جزئی از این ۶۰% نباشید باید کمی جرئت به خرج دهید. افراد و گروه‌هایی که در صنایع شهرتان فعالیت می‌کنند را بشناسید. اگر قصد دارید بعد از فارق‌التحصیلی از دانشگاه به شهر دیگری نقل مکان کنید، از همین حالا شروع به تحقیق درباره‌ی آن شهر نمایید. و مهم‌تر از همه این که سعی کنید به افرادی که در زمینه‌ی مورد علاقه‌ی شما کار می‌کنند دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. ممکن است برخی افراد این خواسته‌ی شما را نپذیرند ولی به احتمال بسیار زیاد این‌کار باعث خواهد شد روابطی مستحکم ایجاد نموده و راهنمایی‌های فوق‌العاده‌ای به دست آورید. از همه‌ی این‌ها که بگذریم، پیدا کردن شغل تا حد زیادی به این که چه کسانی را می‌شناسید بستگی دارد؛ این‌طور نیست؟