۶ نکته‌ی ضروری درمورد برنامه‌ریزی شغلی دانشجویان

نکات ضروری برنامه ریزی شغلی-گودکو

 

فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه و ورود به بازار کار یک موفقیت بزرگ به شمار می‌آید؛ شما سال‌ها تلاش کرده‌اید که متوجه شوید واقعا می‌خواهید چه کاره شوید و بتوانید شغل رؤیاهایتان را متناسب با رشته‌‌ی تحصیلی‌تان (با نگاه امیدوارانه) انتخاب نمایید. اما امروزه بازار کار به ویژه برای نسل جوان بسیار رقابتی است و شما باید هم با کسانی رقابت کنید که همراه با شما فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم با آن دسته از افرادی که در این مدت در بازار کار تجربه کسب نموده‌اند. راه‌های مختلفی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید پیش از شروع به جستجوی شغل، برای خود برتری‌هایی ایجاد کنید. در این مطلب به شش نکته‌‌ی ضروری در مورد برنامه‌ریزی شغلی دانشجویان اشاره می‌کنیم که می‌توانند برای یک شروع خوب پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به شما کمک کنند.

 

نکته‌ی ضروری اول: مقداری تجربه‌ی کاری کسب کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که مدیران برای استخدام افراد به آن‌ توجه می‌کنند، تجربه‌ی کاری است. هر نوع تجربه‌ی کار تخصصی می‌تواند به شما کمک کند که نسبت به سایر متقاضیان شرایط بهتری داشته باشید.

برای به دست آوردن یک برتری حرفه‌ای می‌توانید از دوره‌های کارآموزی استفاده کرده و تا جایی که ممکن است چیزهای مختلف یاد بگیرید. دقت کنید که از انجام چه نوع کارهایی لذت می‌برید و چه کارهایی را دوست ندارید تا از این طریق بتوانید به شغل دلخواه‌تان نزدیک‌تر شوید. حتی اگر نتوانید در همان ابتدا شغل رویاهای‌تان را به دست آورید، هنوز وقت زیادی دارید که کار کنید، دانش کسب کنید، و کاری که واقعا به آن علاقه‌مند هستید را بیابید.

مطلب مرتبط: ۱۵ توصیه از حرفه‌ای‌های کسب‌وکار برای دانشجویان سال اولی

 

نکته‌ی ضروری دوم: از تجارب جدید و مطرح کردن ایده‌های خود نترسید

شما به عنوان یک کارمند تازه‌وارد، جزئی از نیروی کار جدید، نسل بعدی رهبران و کارآفرینان و صاحبان جدید کسب‌وکارها هستید. ممکن است در حال حاضر هدف شما این نباشد که مدیرعامل یک شرکت بزرگ شوید اما ممکن است ایده‌ی یک استارت‌آپ یا یک نرم‌افزار موبایلی موفق را در ذهن داشته باشید.

به این ایمان داشته باشید که هر یک از ما انسان‌ها منحصربه‌فرد هستیم و ایده‌های متفاوتی را می‌توانیم مطرح کنیم. به همین دلیل مدیریت یک سازمان به تنهایی قادر نیست که یک پروژه، یک وظیفه‌ی کاری یا یک راه حل را از تمامی زوایای ممکن ببیند. با این‌که ممکن است هدف شما ریاست یک شرکت بزرگ نباشد اما تا جایی که می‌توانید چیزهای جدید و متنوع یاد بگیرید و از مطرح کردن دیدگاه‌های منحصربه‌فردتان نترسید.

احتمالا سایت «انجام میدم» را محل مناسبی برای معرفی عمومی مهارت‌های و توانمندی‌های خودتان و حتی کسب درآمد از آنها بیابید.

 

نکته‌ی ضروری سوم: شبکه سازی کنید

ببینید بقیه‌ی افراد حرفه‌ای چگونه به صورت آن‌لاین و به صورت حضوری خود را معرفی می‌نمایند. برای خودتان در «لینکداین» و «گودکو» یک پروفایل کامل ایجاد کنید و شروع کنید به پست گذاشتن و به دست آوردن روابطی از طریق شبکه‌های اجتماعی. در مراسم‌های شبکه‌سازی حرفه‌ای که در شهرتان برگزار می‌شوند حضور پیدا کنید و سعی کنید شبکه‌ای از افراد حرفه‌ای برای خود ایجاد نمایید. این کار آن‌قدر مهم است که هر چقدر هم بر اهمیت آن تأکید کنیم باز هم کم است. خوشبختانه در حال حاضر در کشور ما در اکثر استان‌ها، رویدادهای حرفه‌ای حوزه‌ی کسب‌وکار و استارت‌آپ‌ها مرتبا برگزار می‌شوند؛ از استارت‌آپ ویکندها و استارتاپ‌گرایندها گرفته تا دورهمی‌های همفکر و کافه آی‌تی.

 

نکته‌ی ضروری چهارم: از پرسیدن «چرا» نترسید

زمانی که شروع کردید به تجربه کسب کردن در محیط کار، از عمیق‌تر شدن در امور مختلف و پرسیدن چرایی انجام کارها نترسید (فقط خیلی مراقب باشید که این رفتارتان شبیه دخالت در کارهای دیگران و موجب رنجش آنها نشود). یاد گرفتن چگونگی عملکرد فرآیندهای مختلف مهم است؛ به ویژه اگر قصد داشته باشید که روزی کسب‌و‌کار خودتان را راه بیاندازید. شما به وسیله‌ی سؤال پرسیدن و درک این‌که چرا چیزهای مختلف به شکل فعلی‌شان هستند یاد خواهید گرفت که چطور برای مسائل مختلف راه‌حل پیدا کنید.

 

نکته‌ی ضروری پنجم: ابتکار به خرج دهید

آیا به دنبال پیشرفت هستید؟ در جایگاه یک کارمند تازه‌وارد کارتان را آغاز کرده‌اید و به دنبال هموار کردن راه‌ خود برای دست‌یابی به جایگاه‌های مدیریتی هستید؟ برای این‌که مهارت شما در بین دیگر کارکنان به یک مهارت غیر‌قابل چشم‌پوشی تبدیل شود باید به یک حلّال مشکلات تبدیل شوید (حواستان باشد! گفتیم حلّال مشکلات، نه مداخله‌گر در کارهای دیگران! تفاوت این دو برچسب هم خیلی راحت فقط می‌تواند در نوع برخورد شما باشد.). ببینید شرکت‌تان با چه مشکلاتی روبه‌رو است و راهکارهایی برای آن مشکلات پیدا کنید. برای نشان دادن خود به عنوان یک کارمند ارزشمند از انجام هیچ کار مثبت و هیچ کمکی ترس نداشته باشید. حداکثر تلاش‌تان را برای هدفی که در ذهن دارید انجام دهید. مزیت و برتری شما باعث می‌شود که جایگاهی متفاوت نسبت به دیگر افراد حاضر در سازمان داشته باشید.

 

نکته‌ی ضروری ششم: ده نکته‌ای که در اینفوگرافیک زیر گفته شده‌ را سرلوحه‌ی اعمالتان قرار دهید!

۱۰ راهکار برای این که در شغل‌تان فوق‌العاده موفق باشید [اینفوگرافیک]

 

 

 • m

  البته فارغ التحصیل نه فارق التحصیل!

  • http://goodco.ir/ گودکو

   از نکته‌سنجی شما متشکریم، اصلاح شد ؛)

 • دانشجو شریف

  دانشجو صنعتی شیریف نیستم ولی خیلی دوست دارم در کار بهترین باشم.

  • فرهاد

   اگه دانشجو شریف نیستی، پس چرا اسمت دانشجو شریفه!؟ :دی