شرکت، استارت‌آپ یا کارمستقل: چطور مسیر شغلی درستی را انتخاب کنیم؟

شرکت، استارتاپ، یا ار مستقل؟ کدام مسیر شغلی - گودکو

 

«دوست دارید چه نوع جایی کار کنید؟»

این سؤال مهمی است که احتمالا کسانی که تازه وارد بازار کار شده‌اند، جواب‌های نامحدودی برای آن دارند. اما در واقعیت، محیطی که قرار است در آن مشغول به کار شوید ارتباط زیادی با نوع شخصیت خودتان دارد.

به بیان دیگر، شما آن‌قدر‌ها هم که ممکن است در هنگام انتخاب مسیر شغلی احساس کنید، بدون راهنما نیستید. اول از همه باید به جای جستجو در دنیای پهناور اطراف‌تان به درون خودتان رجوع کنید تا بتوانید نوع محل کاری را که برای شما مناسب است پیدا کنید. در این زمینه به شما توصیه می‌کنیم با آزمون MBTI که مثلا در سایت ایران‌ذهن به صورت رایگان ارائه شده است، تیپ شخصیتی خود را بشناسید. سپس از آزمون DISC استفاده کنید و با جزئیات مدل رفتاری خود آشنا شوید. سایت میلوژی نیز که به تازگی راه‌اندازی شده آزمون‌های مختلفی را جهت خودشناسی آماده کرده است که پیشنهاد می‌کنیم از آن استفاده نمایید. فقط چند دقیقه وقت برای خواندن این مطلب و شناختن گزینه‌های موجود اختصاص دهید و سپس مستقیم به سراغ این تست‌ها بروید.

شرکت‌های بزرگ

معمولا درون یک شرکت بزرگ همه چیز از پیش تعیین شده است. شما دقیقا می‌دانید که در سلسله مراتب شرکت چه جایگاهی دارید، چه انتظاراتی از شما وجود دارد و چطور قرار است مورد ارزیابی قرار بگیرید. ساعات کاری، تعطیلات و دستمزد شما نیز به روشنی مشخص شده‌اند. واضح است که در مقایسه با دیگر انواع محیط کار، در این نوع محیط زیاد جایی برای خطا و تزلزل وجود ندارد. شما به عنوان بخشی از یک سیستم بزرگ عمل می‌کنید و در نتیجه عبور از حد و حدود تعیین شده می‌تواند ریسک بزرگی باشد. با وجود این‌ مسائل، ثباتی که در این نوع مشاغل وجود دارد آرامش فوق‌‌العاده‌ای را برای فرد فراهم می‌کند. البته نباید فراموش کرد که این آرامش بیشتر، به قیمت شیب رشد ملایم‌تر است.

استارت‌آپ‌ها

محیط‌‌ استارت‌آپ‌ها معمولا دارای ریتم به شدت سریعی هستند که در آن‌ها تمامی بخش‌های در حال حرکت باید آمادگی آن را داشته باشند که یادگیری و جهت‌گیری شخصی خود را به درستی انجام دهند. به طور قطع اهداف و مقاصد مشخص و سلسله‌مراتب هم در این گونه محیط‌ها وجود دارد اما فرهنگ آن‌ها معمولا مملو از آزمون و خطاست. در نتیجه بهترین اشخاص برای چنین شرایطی افرادی هستند که به طور ذاتی کنجکاو بود و همیشه به دنبال یادگیری هستند. همیشه در مسیر استارت‌آپ‌ها اشتباهات مدیریتی و روزهایی پر از آشفتگی وجود دارد اما زمانی که شرکت به موفقیت می‌رسد، تمام افرادی که در آن موفقیت نقش داشته‌اند آن را از صمیم قلب حس می‌کنند.

کارهای مستقل

هر فردی می‌تواند یک کسب‌و‌کار جدید راه‌اندازی کند، اما تیپ‌های شخصیتی خاصی هستند که بهتر می‌توانند از پس مشکلات راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید بر بیایند و به موفقیت دست پیدا کنند. سرسختی، نترس بودن و داشتن اعتماد به نفس برای این نوع کار ضروری است. نباید از شکست ترسی داشته باشید زیرا بدون شک به نوعی آن‌ را تجربه خواهید کرد. چه مسیر «مستقل کار کردن» را انتخاب کنید یا این‌که یک کسب‌و‌کار کامل راه‌اندازی کنید، خواهید دید که بخشی از وقت‌ خود را باید به تطبیق دادن خودتان با بالا و پایین‌های برنامه‌ی کاری اختصاص دهید؛ بعضی هفته‌ها برنامه‌ی کاری شما خالی به نظر می‌رسد اما اکثر هفته‌ها مجبورید به طور تمام وقت کار کنید. برای این نوع کار، همانند یک کارمند موفق استارت‌آپ، باید حس کنجکاوی قوی‌ای داشته باشید اما بر خلاف شرایط آن‌ها، در این مسیر تنها تکیه‌گاه شما خودتان هستید.

 

احتمالا حالا می‌توانید واقع‌بینانه‌تر یکی از سه مسیر کارمندی برای شرکت‌های بزرگ، یا راه‌اندازی یک استارت‌آپ یا انجام کارهای مستقل را انتخاب نمایید. اگر نکات دیگری را برای انتخاب جنس مسیر شغلی آینده ضروری می‌دانید، چرا با بقیه به اشتراک نگذارید؟

  • سعید

    چیزی که خیلی ها ممکنه سرش دچار اشتباه بشن اینه که فری لنس رو با کارآفرینی اشتباه بگیرن… خوبه تو این مطلب به طور واضح این دو تا رو از هم تفکیک کردین..

  • وفا

    سلام
    مطلب خوبی نوشتید که احتمالاً سوال خیلی هاست. به نکات خیلی خوبی همه اشاره کردید. من دوست داشتم در ابتدای این نوشته خوب به مهارتهای فرد هم اشاره میشد. آنجا که به درون خود نگاه میکنیم، فقط رفتار و شخصیت نیست، شما بهتر از من میدانید که دانش و مهارت من هم مهم هستند. البته تردید ندارم که حتماً به این مهم توجه داشته اید.
    باز هم ممنون از نوشته خوبی که منتشر کرده اید.