چطور از دوره‌ی کارآموزی خود بیش‌ترین بهره را ببریم؟

چطور بیشترین بهره را از دوره‌ی کارآموزی خود ببریم؟ - گودکو

 

اکثر فارق‌التحصیلان وقتی از دانشگاه خارج می‌شوند با این مسئله مواجه می‌شوند که به دلیل فقدان تجربه‌ی عملی نمی‌توانند کار پیدا کنند و این تجربه‌ی عملی را هم فقط با کار کردن می‌توان به دست آورد. هیچ شرکت بزرگی نمی‌خواهد کسانی را استخدام نماید که هیچ سابقه‌ی کاری ندارند و این وضعیت برای کسانی که تازه با مشکلات «دنیای واقعی» روبه‌رو شده‌اند بسیار دشوار است. اما راه‌حل چیست؟ کارآموزی.

تحقیقات نشان داده است که چیزی حدود ۹۰% کارفرمایان اعتقاد دارند افرادی که تازه از دانشگاه فارق‌التحصیل شده‌اند باید قبل از این‌که برای درخواست یک شغل رسمی اقدام نمایند، یکی دو دوره‌ی کارآموزی را پشت سر بگذارند.

اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید که رزومه‌ی خود را با یک دوره‌ی کارآموزی پربارتر نمایید به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد توجه کنید. این پیشنهادها به شما کمک می‌کنند که قبل از شروع دوره، در حین آن و پس از گذراندن آن بتوانید حداکثر بهره را از دوره‌ی کارآموزی خود ببرید.

 

پیش از دوره

 • تجربه مهم‌ترین چیز است: وقتی می‌خواهید بین گزینه‌های موجود برای کارآموزی یکی را انتخاب نمایید سعی کنید زیاد سطحی‌نگر نباشید و به دنبال گزینه‌ای باشید که می‌‌توانید بیش‌ترین تجربه را در آن به دست بیاورید، نه گزینه‌هایی که «سرگرم‌کننده‌تر» به نظر می‌رسند.
 • دستمزد نقدی آنقدرها هم مهم نیست: بسیاری از دوره‌های کارآموزی دارای پاداش نقدی بسیار کمی هستند و یا اصلا دستمزد نقدی ندارند که این مسئله می‌تواند مانع بزرگی برای بسیاری از دانشجویان باشد. اما به این نکته دقت داشته باشید که در بلندمدت این دوره‌ی یادگیری تجربی برای‌تان بسیار ارزشمند خواهد بود. بنابراین اگر دوره‌ای را انتخاب نمودید که پاداش نقدی ندارد، به دیگر فواید آن فکر کنید و سعی کنید در صورت امکان حداقل یک مدرک یا گواهی‌نامه‌ی معتبر پس از پایان دوره‌ی کارآموزی دریافت نمایید.
 • از مصاحبه‌ی پیش از دوره به نفع خودتان استفاده کنید: همیشه بررسی کنید که انگیزه‌ی آن سازمان از ارائه‌ی دوره‌ی کارآموزی چیست تا از این طریق مطمئن شوید که این تجربه برای هر دو طرف سودمند است. در هنگام مصاحبه، سؤالاتی درباره‌ی تجاربی که کارآموزان قبلی کسب نموده‌اند، هدف از انجام دوره برای هر دو طرف و سبک مدیریتی که باید زیرنظر آن کار کنید بپرسید.

 

در حین دوره

 • آن را همانند یک شغل واقعی در نظر بگیرید: این مورد کاملا واضح است. همیشه به موقع در محل کار حاضر شوید و به گونه‌ای تلاش کنید که انگار زندگی‌تان به این دوره وابسته است.
 • یاد بگیرید، یاد بگیرید، یاد بگیرید: همه چیز را یاد بگیرید؛ نه فقط در مورد کار اصلی دوره‌ی کارآموزی‌تان بلکه در مورد فرآیندهای اداری، معاشرت‌های حرفه‌ای و دیگر جنبه‌های پیرامونی‌ای که برای یک زندگی‌ موفقیت‌آمیز در دنیای واقعی به آن‌ها نیاز خواهید داشت یاد بگیرید.
 • آمار کارهایی که انجام می‌دهید را داشته باشید: داده‌های کمّی سرمایه‌ی مهمی برای شما به منظور به دست آوردن کار در آینده خواهند بود. بنابراین معیارها و سنجه‌های مربوط به عملکردتان در هنگام کار را، از تعداد اسنادی که به آن‌ها رسیدگی کرده‌اید گرفته تا افزایش سطح رضایت مشتریان به دلیل عملکرد شما، پیش خودتان نگه‌دارید. نکته‌ در این‌جاست که این اعداد برای کارفرمایان آینده‌ی شما هم قابل اتکا و هم جذاب هستند و نشان می‌دهند که شما دوره‌ی کارآموزی‌تان را هدف‌مند به پیش برده‌اید.

 

پس از گذراندن دوره

 • یک نامه‌ی تشکر بفرستید: ممکن است از این مطلب تعجب کنید اما کارآموز داشتن هم زحمات خاص خودش را دارد. پیدا کردن، آموزش دادن و مدیریت نمودن افراد بی‌تجربه‌ای مثل شما نیازمند تلاش‌هایی از طرف سازمان مربوطه‌ هم هست. بنابراین سعی کنید پس از تمام شدن دوره‌ی کارآموزی‌تان سرِ فرصت یک یادداشت خصوصی برای سرپرست‌ دوره بنویسید و در آن مراتب قدردانی خود را با ذکر مثال‌های مشخصی از چگونگی مفید بودن این دوره در جهت پیشرفت شما، اعلام نمایید.
 • درخواست توصیه‌نامه کنید: در هنگام پایان دوره‌ی کارآموزی درخواست کنید که توصیه‌نامه‌ای برای شما بنویسند که در آینده بتوانید از آن برای یافتن شغل استفاده کنید. گرفتن چنین توصیه‌نامه‌ای شش ماه یا یک سال پس از پایان دوره کار سخت‌تری است و شما حتما در آینده به آن به عنوان یکی از مدارکی که تجربه‌ی عملی شما را تأیید می‌کند نیاز خواهید داشت، بنابراین به موقع برای دریافت آن اقدام کنید.
 • یک گزارش جامع برای خودتان بنویسید: چه می‌خواهید پس از پایان دوره‌ی کارآموزی به دنبال کار بگردید یا می‌خواهید چند سال دیگر به تحصیل‌ ادامه دهید فرقی نمی‌کند، در اولین فرصت پس از پایان دوره، زمانی که هنوز تجربیاتی که کسب نموده‌اید در ذهن‌تان تازه هستند یک گزارش کامل در مورد دوره‌ای که گذراندید بنویسید. این کار باعث می‌شود متوجه شوید چه جنبه‌هایی از این تجربه برای شما جذاب‌تر بوده‌اند و همچنین از این طریق قادر خواهید بود نکات و مواردی را پیدا کنید که در آینده می‌توانید از آن‌ها در رزومه و مصاحبه‌های شغلی خود استفاده نمایید.

قرار گرفتن در میان دریای بی‌کران متقاضیان شغل‌، وضعیت بسیار دشواری است، به ویژه اگر قرار باشد کل سابقه‌ی کار و تجارب شما تنها در چند خط بیان شود. گذراندن یک دوره‌ی کارآموزی باعث خواهد شد از طریق قرار گرفتن در فضای واقعی کار بتوانید از یک مانع مشترک عبور نموده، از نظر شخصیتی و حرفه‌ای رشد کرده و خود را نسبت به دیگران در موقعیت بهتر و بالاتری قرار دهید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که کارآموزی سرمایه‌گذاری‌ای است که همانند دیگر سرمایه‌گذاری‌ها به کوشش و پشتکار زیادی احتیاج دارد.

 

 

 • سید

  خیلی ممنون بابت مطالب و مقالات
  ما که هر جا خواستیم بریم کاراموزی قبولمون نکردند
  گفتند کاراموز فقط دردسره