چگونه هنگام تحصیل در دانشگاه، خود را برای بازار کار آماده کنیم؟

آمادگی برای بازار کار در هنگام تحصیل-گودکو

به سادگی می‌توان آن‌قدر درگیر امتحانات و تکالبف دانشگاه شد که دلیل واقعی انجام همه‌ی این کارها را از یاد برد. این امتحانات برای این نیستند که زندگی شما را خراب کنند یا نشان دهند که چقدر باهوش هستید، بلکه هدف از آن‌ها آماده نمودن شما برای پیدا کردن یک شغل خوب پس از دانشگاه است. اما تنها اتکا کردن به این امتحان‌ها و مطالبی که در دانشگاه یاد می‌گیرید کافی نیست. شما باید خودتان را خیلی بیش‌تر از این‌ها برای بازار کار آماده کنید.

در کنار کسب نمرات خوب باید برای خودتان تجارب کاری هم کسب کنید. شاید این برای کسی که تازه از دانشگاه فارق‌التحصیل شده است کمی سخت به نظر برسد اما یک واقعیت است. فرض کنید یک کارفرما می‌خواهد بین ۱۰ نفر که همگی دارای نمره‌های خوبی هستند یک نفر را استخدام کند، واضح است که از بین آن‌ها فردی را انتخاب می‌کند که دارای تجربه‌ی کاری در زمینه‌ی مرتبط با آن شغل باشد.

در این مرحله از زندگی حتما باید برای انجام هرکاری از خود بپرسید که «انجام این کار چه فایده‌ای برای من دارد؟» درست است که باید کارهایی را انجام دهید که از آن‌ها لذت می‌برید اما به این فکر کنید که در اولین مصاحبه‌ی شغلی خود و یا در رزومه‌تان چه چیزی می‌توانید در مورد آن‌ کارها بگویید. در این‌جا به مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام تحصیل در دانشگاه برای آماده نمودن خود برای ورود به بازار کار به آن‌ها توجه کنید می‌پردازیم.

برای شروع به دنبال انجام کارهایی باشید که در حالت عادی آن‌ها را انجام نمی‌دهید. چون؛

الف) ممکن است از انجام آن‌ها لذت ببرید و یک تجربه‌ی کاملا جدید برای خودتان ایجاد کنید، و این‌که؛

ب) مباحث اجتماعی، کارهای داوطلبانه و عضویت در انجمن‌های دانشجویی در مصاحبه‌ی شغلی خیلی به دردتان خواهند خورد.

نکات مهم برای سال آخر تحصیل در دانشگاه، به تفکیک زمینه‌ی تحصیلی

 

رشته‌های علمی:

 • مجلات علمی مختلف را مطالعه کرده و پست‌های بلاگ‌ها و مقالات نوشته شده توسط افراد تاثیر‌گذار را بخوانید.
 • در مباحث آن‌لاین شرکت کرده و در مورد مقالاتی که برای شما الهام‌بخش بوده‌اند نظر بدهید.
 • در کنفرانس‌های مختلف شرکت کنید و به گفتگو‌های آن‌لاین ملحق شوید تا توسط افراد مهم دیده شوید.
 • از استادان خود بخواهید که در صورت امکان به آن‌ها در تحقیقات‌شان کمک کنید و سعی کنید برای آن‌ها بهترین فرد ممکن باشید.
 • استفاده از تفکر واگرا را تمرین کنید. تفکر واگرا یعنی هنر دستیابی به یک راه‌حل با بررسی زوایای مختلف یک مسئله نه فقط پاسخ به یک پرسش با یک جواب مشخص. سپس در مورد آن در بلاگ یا صفحه‌ی شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی مطلبی بنویسید.

رشته‌های ادبیات/روزنامه‌نگاری:

 • یک بلاگ در مورد رویدادهای روزمره داشته باشید. لازم نیست که پست‌های طولانی بگذارید، فقط کافی‌است که مطالب منتشر شده مختصر و مفید و از نظر نگارشی صحیح باشند.
 • کامنت‌های به شدت مفصّل و فکر شده برای مطالب نویسنده‌های موردعلاقه‌تان بگذارید و سعی کنید آن‌ها را درگیر مباحثه کنید. این‌گونه کامنت‌ها همیشه مورد توجه قرار می‌گیرند و می‌توانند لینک‌های خوبی به بلاگ شما باشند. شاید این کار یک روش حیله‌گرانه برای انتشار مطالب باشد اما در عین حال روش بسیار فوق‌العاده‌ای است.
 • کارهای خود را در مجلات و مجموعه‌های اینترنتی ثبت کنید. داشتن کارهای منتشرشده برای موفقیت شما در این زمینه حیاتی است.
 • به خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و مجلات ایمیل بفرستید و از این طریق خود را معرفی نموده و لینک مطالبی که پیش از این منتشر نموده‌اید را برای‌شان بفرستید. تعداد قابل توجهی از این نشریات بخش زیادی از مطالب و محتواهای خود– به ویژه برای سایت‌ها و بلاگ‌های‌شان – را به وسیله‌ی نویسندگان داوطلب یا نویسندگانی که به ازای هر مطلب دستمزد دریافت می‌کنند، تأمین می‌نمایند.

رشته‌های هنری:

 • شروع به آفرینش آثاری کنید که قابل فروش باشند و در سایت‌هایی مثل Etsy و انجام میدم برای خودتان یک فروشگاه آن‌لاین راه‌اندازی کنید. ممکن است از این راه درآمد زیادی کسب نکنید ولی به این وسیله یک ویترین آن‌لاین برای کارهای‌تان ایجاد می‌کنید و کمی شمّ اقتصادی، چیزی که بسیاری از افراد خلاق از آن بی‌بهره‌اند، از خود نشان می‌دهید.
 • در رقابت‌های هنری و طراحی شرکت کنید. از این دست رقابت‌ها زیاد هستند و هرچقدر بیش‌تر در آن‌ها شرکت کنید احتمال این‌که شهرت خوبی به دست آورید و یا حتی جایزه‌ی نقدی برنده شوید بیش‌تر می‌شود.
 • با افرادی که دارای ذائقه‌ی هنری مشابه شما هستند یک گروه تشکیل داده و با همدیگر برای برگزاری یک نمایشگاه‌ جمعی سرمایه‌گذاری کنید. این نمایشگاه را به گونه‌ای برگزار کنید که مردم علاقه‌مند به بازدید از آن شوند. به این ترتیب اگر همه چیز درست پیش برود شما نه تنها خواهید توانست تعدادی از کارهای‌تان را به فروش برسانید بلکه با افرادی روبه‌رو خواهید شد که در مورد آن‌ها از شما سؤال پرسیده و در مورد آثارتان با یکدیگر صحبت می‌کنند.
 • و در آخر یک نکته‌ی بحث برانگیز: خدمات‌تان را به صورت رایگان ارائه کنید. درست است که در بسیاری از مواقع این کار درستی نیست ولی اگر از مهارت طراحی خود برای طراحی کتابخانه‌ی محله‌تان یا یک خیریه بهره ببرید، هم کارتان دیده می‌شود و هم این‌که اعتباری برای خود کسب می‌کنید.

می‌دانیم که الان با خودتان فکر می‌کنید که وقت کافی برای انجام چنین کارهایی ندارید، اما واقعیت این است که در آینده هم هرگز چنین وقتی به دست نخواهید آورد. اما هدف از این کارها همین است؛ این‌ که سرتان شلوغ باشد و با تمام قوا کار کنید. با خودتان روراست باشید و حساب کنید که واقعا چقدر وقت آزاد دارید، سپس بخش‌هایی از آن را به توسعه و پیشرفت شخصی خودتان اختصاص دهید. مهم نیست که این وقت را به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی اختصاص می‌دهید یا کارکردن داوطلبانه در یک موسسه‌ی خیریه، چیزی که اهمیت دارد این است که به بهبود مهارت‌ها و توانایی‌های خودتان توجه کنید.

 

همیشه مشغول باشید، همیشه کنجکاو باشید.

 

 

 • Mehdi Barghchi PhD

  It is important to develop yourself during your education at the university. This would include: Personal Development and Career Development. Unfortunately, according to my discussions with most Iranian students, education in Iran is heavily focused on examinations and students do not get much opportunities to develop their “Soft Skills” or “Transferable Skills”. Most of the advanced developed countries pay a special attention to development of “Soft Skills or Transferable Skills” during the university education. We at the University of Leicester (UK), have extensive programmes for Student Development including development of Soft Skills in a variety of ways from formal teaching to Experiential Learning activities and Workshops. These cover all the relevant skills that would help Personal Development and Career Development for our students such as: Communication Skills, Research Skills, Career Development Skills, Management Skills, etc. We have a regular contact with industry and develop relevant Skills Development opportunities for our students to prepare them for employment following their university education. Provision of Placement opportunities (spending sometime in industry in a relevant project while continuing university education) is another useful experience for our students to improve their employment and career development. We cover relevant topics of interest in “Iran Education and Development” in “LinkedIn”. You are invited to visit the page and join if it is of interest to you.

 • venus hadian

  مطلبتون کوتاه و دسته بندی شده و بسیار حرفه ای بود!…موفق باشید