۵ توصیه برای حضور موفق در نخستین شغل‌تان

5 توصیه برای حضور موفق در نخستین شغل‌تان-گودکو

 

تبریک می‌گوییم! شما توانستیه‌اید با موفقیت از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوید و آماده‌اید که کار در نخستین شغل خود را آغاز کنید. اما بسیاری از افراد در هنگام ورود به نخستین شغل خود با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند.

در ادامه‌ی این مطلب به نکاتی می‌پردازیم که با ‌‌بهره‌گیری از آن‌ها قادر خواهید بود به آرامی از زندگی دانشجویی فاصله گرفته و وارد یک زندگی موفقیت آمیز کاری در نخستین شغل خود شوید.

۱- اشتباه کنید و مسئولیت اشتباهات خود را هم بر عهده بگیرید

هر اندازه هم که آموزش دیده باشید باز هم اتفاق افتادن اشتباهات اجتناب ناپذیر است. مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید در زمان اشتباه کردن انجام دهید این است که

  • (الف) دلیل رخ دادن آن را متوجه شوید،
  • (ب) از آن درس بگیرید، و
  • (ج) مسئولیت عواقب آن را بر عهده بگیرید.

درست است که هنگامی که مرتکب اشتباهی می‌شوید احساس بسیار بدی دارید اما بهترین کار در چنین مواقعی این است که سرتان را بالا گرفته و به رئیس‌تان نشان دهید که آمادگی جبران آن اشتباه و پذیرفتن چالش‌های جدید را دارید.

۲- بدانید که نظرات شما اهمیت دارند

شرکتی که شما را استخدام کرده است حتما اعتقاد داشته که شما می‌توانید در بخشی از کار به شکل معناداری به آن‌ها کمک کنید، بنابراین انتظار دارند که واقعا انجام چنین کاری را از شما ببینند. اگر نظر یا پیشنهاد با معنی و مهمی برای ارائه دارید، حتما آن را بیان کنید! این کار ابتکار شما را نشان می‌دهد و تأثیر مثبتی نیز بر دیدگاه همکاران‌تان نسبت به قابلیت‌های‌ شما ایجاد می‌نماید. البته به کلمه‌ی «با معنی» هم دقت کنید. حتما قبل از این‌که پیشنهادتان را بیان کنید خوب تحقیق کرده و مطمئن شوید چیزی که می‌گویید برای تیم یا شرکت مفید است، یا حداقل مطمئن شوید که خیلی پرت‌وپلا نیست!

۳- سؤال بپرسید

شما باید هفته‌های اول کار کردن در جایگاه شغلی جدیدتان را به تلاش برای یادگیری هر چیزی که به شرکت و نقش شما در آن مرتبط است، اختصاص دهید. تحقیق کنید و سؤالات مناسب و هوشمندانه‌ای بپرسید تا از این طریق بتوانید جایگاه خود را بهتر درک کرده و فرآیندها و شیوه‌های عملکرد بخش خود را متوجه شوید. سرپرستان و همکاران شما گنجینه‌ای از اطلاعات مفید هستند اما تا وقتی که شما سؤالی از آن‌ها نپرسید قادر نخواهند بود آن را در اختیار شما قرار دهند.

۴- بدانید که اعتبار به راحتی به دست نمی‌آید

این که در یک محیط فرد تازه‌واردی باشیم کمی سخت است به ویژه که معمولا به دلیل سن و تجربه‌ی‌ کم‌تر نادیده گرفته می‌شویم. این مسئله ممکن است به سادگی موجب ناامیدی شما شود، به خصوص زمانی که ساعت‌ها تلاش کرده و دستاوردهای غیر قابل انکاری داشته باشید. اما باید بدانید که در محل کار نمی‌توانید برای هر ایده‌ی خوبی که ارائه می‌دهید انتظار یک قدردانی بزرگ مانند افزایش حقوق یا ترفیع را داشته باشید. یاد بگیرید که به همین تشویق‌‌های کوچک قانع باشید تا وقتی که زمان قدردانی‌های بزرگ هم فرا برسد.

۵- ترسی از انجام کارهای جدید نداشته باشید

درست است که همه‌ی ما به پول احتیاج داریم ولی این دلیل نمی‌شود که در شغلی که مناسب‌تان نیست باقی بمانید. هر چقدر بیش‌تر در این وضعیت باقی بمانید تغییر آن سخت‌تر خواهد شد بنابراین اگر احساس می‌کنید شرایط شغلی مناسبی ندارید، با ذهنی باز و بدون ترس اقدام به تغییر آن نمایید.

 

شروع یک شغل جدید همیشه سختی‌های خاص خودش را دارد اما اگر با بینشی صحیح، ذهنی باز و میل به یادگیری به استقبال آن بروید خیلی زود خواهید توانست بر این دشواری‌ها غلبه کنید.